Alpe Adria Trail
Pot Alpe Adria na skupno 43 etapah in skupno približno 750 km povezuje tri regije: avstrijsko Koroško, Slovenijo in Furlanijo-Julijsko krajino.
Pot Alpe Adria na skupno 43 etapah in skupno približno 750 km povezuje tri regije: avstrijsko Koroško, Slovenijo in Furlanijo-Julijsko krajino.
SANKANJE Zima prinaša številne priložnosti za zabavne aktivnosti za otroke in odrasle! Če želite podoživeti že pozabljene trenutke otroške zabave oziroma se sprostiti na malo drugačen način, je sankanje kot nalašč za vas. Poleg sankališča na smučišču v Kranjski Gori organiziramo nočno sankanje na urejenih in osvetljenih sankaških progah. V Gozd Martuljku lahko najdete prvo osvetljeno sankaško progo v Sloveniji, 2.500 metrov dolga proga, ki je primerna tudi za družine. Na vrh vas pripeljejo z motornimi sanmi ali terenskimi vozili. V kolikor razmere dopuščajo vam nudijo tudi možnost nočnega sankanja.
Za kolesarja je dojemanje narave in okolice precej drugačno od pohodnikove, kljub temu pa si tudi krožna turnokolesarska pot po Julijskih Alpah – Juliana Bike deli podobne razglede in poglede na življenje v Julijcih, kot so jih deležni pohodniki na pohodniški poti Juliana Trail.
Pohodniška pot JULIANA TRAIL je krožna daljinska pohodniška pot, dolga 267 km, ki poteka skozi doline, preko prelazov, skozi gozdove, urbana središča, samotne planote in ob rekah Save in Soče. Razdeljena je na 16 dnevnih etap po 18-25km.
V zadnjem obdobju se ferate v Sloveniji hitro odpirajo, saj nudijo posebno adrenalinsko doživetje in so lahko in hitro dostopne iz doline. Trenutno je v Sloveniji osem ferat, od tega so kar štiri v Zgornjesavski dolini.
Nad prikupno vasico Mojstrana v ostenju Grančišča sta dve atraktivni zavarovani poti - ferati, ki vam omogočata nove izkušnje v skalnem kraljestvu. Izbirate lahko med dvema različnima feratama, ki imata skupno tudi to, da je zelo kratek dostop do stene in vstop v smer. Dober pogled nanju se nam odpre pri Slovenskem planinskem muzeju. Prva ferata (Aljaževa pot) je lažja in ocenjena na B težavnosti, dolga 300 m, primerna tudi za tiste, ki se še urijo v skalnem svetu. Druga ferata (Pot mojstranških vever'c je težja in ocenjena na C/D težavnosti, dolga 250m, primerna za tiste, ki imajo v takem svetu že kar nekaj izkušenj. Ferata zahteva znanje in fizično moč. Obe ferati nas pripeljeta na vrh Grančišča, od tam pa nas najprej preseneti pogled na bližnje Julijske Alpe in Karavanke. Pot navzdol poteka po označeni sprehajalni poti skoraj do izhodišča.Za ferato priporočamo osnovni gorniški komplet – čelada, plezalni pas, samovarovalni sistem. Opremo si lahko izposodite tudi v Slovenskem planinskem muzeju.
Ljubitelji narave in gora se res včasih ne vemo več kam podat. Vedno razmišljamo kje še nismo bili, kaj še mi je ostalo, kateri vrh še nisem osvojil-a. Res Slovenija ima precej gora, tako da je malo kdo da je že vse obiskal. Večinoma se podamo vedno na iste vrhove, na bolj znane gore. Včasih pa pozabimo, da je na tistih, ki niso tako obiskane ali pa znane tudi lepo, mogoče še včasih lepše. Večinoma se podajamo v Kamniško Savinjske alpe ali pa v Julijce, pozabimo pa na naše prekrasne Karavanke. No mogoče še Stol in Vrtača sta nam znana na ostalo pa včasih pozabimo. Ena čudovita gora v Karavankah pa je tudi Dovška Baba 1891 metrov visoka. Skriva se nad Dovjami to je blizu Mojstrane. Nekateri, ki so v bližino doma jo dobro poznajo in se tudi večkrat podajo na njo, za druge pa je mogoče skrita gora v Karavankah in bodo sedaj prvič slišali za njo, ter se v prihodnjih dneh tudi odpravili gor.
Gorski preval Vršič je z 1611 m najvišji cestni prelaz v Vzhodnih Julijskih Alpah. Visokogorska cesta od Kranjske Gore prek Vršiča do Loga v Trenti ima 50 serpentin, 24 na kranjskogorski strani in 26 na trentarski strani.
Najlažja, in pozimi tudi najvarnejša!
Krasotica ob gorskem potoku Zgornja Radovna leži na območju Triglavskega narodnega parka ob potoku Radovna, v katerega se stekajo vode iz ledeniških dolin Krme in Kota. Dolina je ujeta med pobočja planot Pokljuka in Mežakla, prekrivajo jo grbinasti, spomladi in poleti cvetja polni travniki. Domačije so raztresene po dolini, tako, da je že sam sprehod po Radovni enkratno doživetje. Obiščite Gogalovo domačijo, kjer stoji več kot štiristoletna lipa. Nadaljujte do Pocarjeve domačije, ki je spremenjena v etnografski muzej s freskami in avtentično notranjo opremo. Pri domačiji Psnak si oglejte dobro ohranjen Psnakov čebelnjak, nižje doli pa je Psnakova žaga in mlin. Če imate po tem sprehodu še dovolj energije, se lahko odpravite na prekrasen izlet v Julijce, bližje jim ne boste nikjer drugje. Stara lipa pripoveduje zgodbe iz davnine …
Dolina Vrata iz osrčja Julijskih Alp vodi do vznožja Triglavske severne stene slovenskega višinskega rekorderja Triglava.
Nordijski center Planica vam nudi obilo užitkov tako v vročih poletnih dneh kot v najostrejši zimi. Oglejte si aktivnosti, ki jih lahko izvajate v Planici, in si zagotovite sproščen oddih v prekrasni dolini pod Poncami!